Tajemnice z zaświatów

Sekrety zmarłych

Zwykło uważać się, że zmarli zawsze zabierają swoje tajemnice do grobu. Czasami jednak robią wyjątki, tak jak stało się to w przypadku Anny, głównej bohaterki powieści “Żałobnica” autorstwa Roberta Małeckiego. Trzydziestoletnia kobieta o ponadprzeciętnej urodzie w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach traci męża, nie ma jednak zbyt wiele czasu, by po nim rozpaczać, ponieważ w spadku otrzymuje świetnie prosperujące, przynoszące ogromne zyski przedsiębiorstwo, którym musi zarządzać. Początkowo bohaterka jakoś radzi sobie z tym zadaniem i ze swoją stratą, jednak szybko w jej życiu zachodzą niepożądane zmiany. Anna w pewnym momencie orientuje się, że ktoś próbuje nią manipulować. Wdowa, mimo że występuje w charakterze narratora pierwszoosobowego, nie zdradza jednak czytelnikom od razu, kto i dlaczego miałby to robić. Posiada ona bowiem wiele mrocznych sekretów, które prawdopodobnie wolałaby zachować tylko dla siebie.

Hipnotyzujący thriller

Jak na dobry thriller przystało, “Żałobnica” (https://www.taniaksiazka.pl/zalobnica-robert-malecki-p-1409239.html) wypełniona jest sekretami i niespodziankami, które zaskakują niemalże w każdym rozdziale. Małecki nie rzuca jednak przypadkowymi faktami i nie ujawnia wydarzeń z przeszłości w losowej kolejności. Fabuła “Żałobnicy” składa się na wielowątkową, wielowymiarową konstrukcję, którą autor odsłania przed czytelnikami stopniowo, odpowiednio dozując napięcie. Książka z pewnością wzbudza bardzo gwałtowne emocje. Anna nie jest osobą, którą łatwo obdarzyć sympatią, osoba sięgająca po tę powieść może mieć pewne trudności z polubieniem głównej bohaterki – nie tylko ze względu na decyzje, których dokonała w przeszłości, ale także przez to, że tak powoli opowiada ona o wydarzeniach sprzed lat, mimo że czytelnik chciałby się już z nimi zapoznać. Małeckiego trzeba pochwalić za tempo narracji, które jest akurat takie, jakie być powinno. Pisarz w odpowiednich proporcjach miesza bowiem ze sobą wartką akcję i opisy przyrody czy postaci, dzięki czemu fabuła nie gna do przodu zbyt szybko, ale również nie nuży.

Nowy mistrz thrillera

Żałobnica” nie jest bynajmniej literackim debiutem. Robert Małecki, z wykształcenia politolog, pracował wcześniej jako dziennikarz, w pewnym momencie postanowił spróbować jednak swoich sił jako pisarz. Wydaje przede wszystkim kryminały i thrillery, które cieszą się ogromną popularnością u czytelników i zbierają bardzo pozytywne recenzje u krytyków. Wśród powieści, które wyszły spod pióra tego utalentowanego autora, można wymienić chociażby takie książki jak:

  • “Zadra”
  • “Wada”
  • “Skaza”.
Szkoła zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com